Yenidoğan Bebekler ile Anne Arasındaki Bağlanma Nasıl Olmalı?

Her canlı doğduktan sonra korunmasız ve bir başkasına muhtaç olarak doğar. Bu muhtaçlık beslenme sevgi ve korunma gibi farklı ihtiyaçları kapsar. Bizler bu ihtiyaçları bebekken hissederiz ve anne kucağına alındığımızda tüm korkular gider ve yerini sıcaklık ve güvene bırakır. Bu durum aslında bebek ve anne arasındaki bağlanmayı özetler. Anne ile bebek arasındaki sağlıklı bağlanma ancak bu şekilde gerçekleşir. Bebek kendini tedirgin aç ve güvensiz hissettiğinde ağlar ve bu ağlamasına karşı çoğu zaman yanıt alamazsa farklı kişilik bozukluklarının temelleri atılmış olur. Her bebek bu şekilde bir kişilik bozukluğu geliştirmese de malesef bu duruma yatkınlık oluşabilir. Güvenli bağlanma ten teması ile mümkün olur. Anne sevgisi ile bebeğini kucaklamalı ve onunla konuşmalıdır.Konuşurken özellikle göz kontağı kurulması bebeğin ilerki dönemlerde kendine güvenen bir kişilik yapısı geliştirmesine imkan sağlar.

Annenin sütünden beslenme kokusunu hissetme sesini duyma ve bunun gibi etkileşimler bebeğin gelişimsel olarak sağlıklı bir kişilik geliştirmesi açısından son derece önemlidir.Özellikle anne sütü bebekte güven ve yakınlık duygusunu oluşturur. Unutulmamalıdır ki bebekte bağlanma hayatta kalma iç güdüsüdür. Bebeğin sağlıklı bir yaşantıya alışması bağlanmaya bağlıdır.Anne sevgisinden uzakta büyümüş bebekler ilerki dönemlerde stresle başa çıkabilme gücü oldukça zayıftır ve kendilerine güven duyamazlar.Yetişkinlik dönemlerinde hayatı boyunca terkedilme korkusu yaşarlar ve bu durum bazen de hayat boyu devam eder.

Bebeğin aradığı sevgi ve bağlanma olabildiğince karşılanmaya çalışılmalı ve hem anne huzuru hem bebek huzuru karşılıklı sağlanmalıdır.Anne eğer bebeğine karşı yeterince özveride bulunmak istemiyorsa psikolojik destek almalı ve eşi ile problemlerini bu bağlamda çözmeye çalışmalı ve ev işlerinde babadan daima destek almalıdır. Baba bu dönemde anneye destek olmalı ve ev işlerinde muhakkak eşine yardım etmelidir. Anne bebek ve çocuk için pratik ürünler tercih edilmesi annenin işlerini kolaylaştırmak adına önemlidir. Sizler de Bebek ve Çocuk Giyim Kategorisinden bebeğinizin için rahat ve kullanışlı ürünler tercih edebilirsiniz. Mardima.com bebek ve çocuk giyim toptan satışı güvenle tercih edebilir ve alışverişinizi yapabilirsiniz.

Yenidoğan Bebekler ile Anne Arasındaki Bağlanma Nasıl Olmalı? başlıklı yazımıza Yenidoğan Bebekler ile Anne Arasındaki Bağlanma Nasıl Olmalı? Google.com.tr, Google.com, Yenidoğan Bebekler ile Anne Arasındaki Bağlanma Nasıl Olmalı? yandex.com.tr, Yenidoğan Bebekler ile Anne Arasındaki Bağlanma Nasıl Olmalı? yaani.com.tr, bing.com, yahoo.com, baidu.com duckduckgo.com, dogpile.com, boardreader.com, wolframalpha.com, startpage.com, Yenidoğan Bebekler ile Anne Arasındaki Bağlanma Nasıl Olmalı? ask.com

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.