Ağız Yolu Enfeksiyonu Nedir? Bulaşır Mı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

AĞIZ YOLU ENFEKSİYONU NEDİR?

Ağzımıza gündelik hayatta pek çok temas hali içindeyiz. Bazen elimizle dokunmaktayız ve elimizle de dokunduğumuz yüzeylerdeki mikropları bu yolla ağzımıza taşımaktayız.

Ağzın içinde veya dışında oluşabilecek yaralar mevcuttur. Bunlar beslenmeye, çevresel faktörlere ve temizliğe bağlı açılardan ortaya çıkmaktadır.

Ağızda yara oluşması demek kimi zaman basit görülse de aslında ciddi sorunların habercisi olabilir. Eğer ağız için de veya dışında oluşan yaralar belli bir süre içinde en az 20 gün sonrasında iyileşmezse bir doktora görünmelidir.

Bu ağız enfeksiyonlarından bazıları şunlardır;

Ağız yanması;

Ağız yanması dilde ve damakta rahatsız edici bir şekilde yanaklarda ve boğaz yolunu kaplayan ağrılı bir yanma çeşididir. Ağız temizliğine dikkat edilmezse bu yanma hissi geçmeyebilir.

Genel nedenleri ise beslenmeden kaynaklı, ağız kuruluğu ve şeker hastalığı olarak bilinmekte hormonal sebeplere de bağlı olmakla beraber deprosyon bile bu enfeksiyona davetiye çıkarmaktadır.

genel olarak dikkat edilmesi gereken nokta ise temizlik ve bağışıklığa bağlı olarak oluşmaktadır. bunlara dikkat edilmelidir.

Eğer sıkça kullandığınız bir ilaç kullanıp daha sonra ilaç değişikliği yaptıysanız da ağız yanması sendromu görülür.

Aft ;

Pek çok kişide beslenme ile ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Ağız içinde dil, damak, diş etinde veya daha da aşağı kısımlarda boğazlarda ortaya çıkan küçük kırmızı beyaz noktalar halinde çıkan enfeksiyondur. Bu yaralar ilk başta fazla ti’ye alınmaz ama zamanla büyür ve daha sancılı bir sürece sokar. Kişinin iştahı kesilir bazen konuşmakta bile zorlanır( Ağız kısmında çıkma yerinin farklılık göstermesine bağlı) bulaşıcı bir etkenliği yoktur. 

Genel nedeni ise B vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Uçuk ;

Halk arasında hemen hemen herkes de görülen uçuk çıkma sebebi halk arasında kişinin korkmasına bağlı olarak çıktığı söylenmektedir.

Ancak bu biraz daha tıbbi bir nedene bağlıdır. Genelde burunda ve çene altında görülse de çoğunlukla dudak ve çevresinde çıkmaktadır. Küçük kırmızı ufak balon şeklindedir ve patlatılmaması veya yara üzerinde çok oynanmaması gerekir. Bulaşıcı bir kimyaya sahiptir ve patladığı taktirde içindeki enfeksiyonlu sıvı çevreye sızarak daha da bulaşmasına sebep olur.

Pamukçuk (kandidiyaz);

Genelde pamukçuk olarak adlandırılan bu enfeksiyon ağızda ve boğazda oluşan mantar enfeksiyonudur. Genel ve sıkça görülen belirtileri ise ağızda ve boğazda yanma , dilde beyaz leke oluşumu ve yutkunma zorluğu belirtileridir.

Çıkma sebebi ise zayıf bağışıklık sistemidir. Tedavisi biraz zor olabilmektedir. Antibiyotik kullanıldığında bakteri dengesi bozulur ve enfeksiyonları daha da arttırabilir.

Genel olarak ağız yolu enfeksiyonları bunlardır. Enfeksiyon bulaşımı veya oluşumu sonrasında bu hastalıklar baş gösterebilir, aralarında bazıları bulaşıcıdır bazıları değildir.

Dikkat edilmesi gerek nokta ise bulaşıcı olanları dikkatle bulaştırmamalı ve bu gibi enfeksiyonları tedavi etmeliyiz. Küçük gibi görülse de ileriye doğru ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnsanlara bulaşır mı sorusuna cevap olarak ise;

Bulaşıcı olanlara karşı tedbirli olunmalıdır. Onun haricinde kişi kendine dikkat etmeli ve ağız enfeksiyonuna yakalanmamak için kendine dikkat etmelidir. Enfeksiyon bulaşma riskine karşı önlem alınmalıdır. Bağışıklık sistemi yüksek düzeyde tutulmalıdır. Temizliğe dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.