Corona Virüsten Nasıl Korunulur? Hangi Kurallara Uyulmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

CORONA VİRÜSDEN NASIL KORUNURUM?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve bütün ülkeleri ölümleriyle sarsan bu virüs Çin’de ortaya çıkmış ve bölgelere yayılarak bizim ülkemize de gelmiştir. Solunum sıkıntısı olarak akciğerleri ele geçiren ve öldüren bu virüsün henüz aşısı bulunmadı. Ancak çalışmalara devam edilmektedir. Kesin bir tedavisi olmamakla beraber hastalara sadece azaltıcı etki yaratan tedaviler yapılmakta ve yok edilmektedir. Ancak kişinin ileriki hayatı için kalıtsal sorunlar bırakmaktadır.

Gündemde olan bu virüse yakalanan çoğu kişilerin bağışıklığı zayıf olanları etkisi altına aldığı ortada. Bu yüzden bağışıklığı yüksek düzeyde tutulmalıdır.

Hastalığın belirtileri ise başlıca ve en bilindik olanları ateş, öksürük ve yorgunluk olarak bilinmektedir.

Daha az sıklıkla görülen belirtiler ise ağrı, ishal, baş ağrısı, tat ve koku alma duyularının zayıflaması.

En ciddi belirtileri ise solunum sıkıntısı çekme ve nefes alamama, göğüste oluşan ağrı ve kişinin göğsünde hissettiği baskıdır. Konuşmakta zorlanma ve hareket etmekte güçlük çekme.

 Bu belirtilere sahip olan kişilerin tedbirini hemen almalı hiç kimseyle yakın temasa girmemelidir. En yakın sağlık kurumuna giderek test yaptırmalıdır. Eğer sonuç negatif çıkarsa tedbirlere uymaya devam etmelidir ve normal yaşantısına devam edebilir. Ancak sonuç pozitif ise acilen karantina altına alınmalıdır.

Hastaneye yatırılmalı eğer hastaneye yatırılamıyorsa evde tek başına izole olmalıdır. Kaldığı odaya kimse girmemelidir ve temas ettiği yüzeylere dokunulmamalıdır.

Eğer corona virüsten nasıl korunurum diyorsanız;

Herkesin her yerde duyurduğu ama çoğunlukla kimsenin takmadığı 3 basit kural vardır.

MASKE, MESAFE, TEMİZLİK

Bu 3 kurala uyulduğu müddetçe virüsten korunmanız daha kolaydır.

Corona virüsün yayılmasını önlemek için ise;

  • Temizliğe dikkat edilmelidir. Elleri sık sık yıkamalı ve dezenfekte etmeliyiz.
  • Öksüren bir kişi var ise o kişi ile aranıza en az 1,5 metre mesafe koymalısınız. Çünkü virüsün bulaşması için gerekli olan mesafe 1 metredir. Siz bu 1 metrenin dışında olun.
  • Eğer kalabalık bir ortamda kalmak mecburiyetinde iseniz. Maske kullanmalısınız ve asla çıkarmamalısınız.
  • Gün içinde ellerinize eldiven takabilirsiniz. Eldiven takamıyorsanız eğer ellerinizi ağız, göz ve buruna temas ettirmemelisiniz.
  • Eğer kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız EVDE KALIN!!!

Bu sayede hem virüsün yayılımına engel olur hem de virüsün size bulaşma riskini azaltmış olursunuz.

Henüz aşı ve ilacı bulunmayan bu virüse karşı kendiniz korumanız mümkün.

Kendinize bakmanız için gerekli olan noktalardan biri de bol sıvı tüketimi. Vücudun su ihtiyacını hep karşılamalısınız. Ve aynı zamanda bağışıklığınızı güçlendirecek besinler tüketmelisiniz. Evinizde gerekli olabilirse sürekli temizlik yapın evinizi havalandırın ve dezenfekte edin.

Siz dahil evdeki herkesin sağlığını koruyacak şeyler yapın. Sağlıklı beslenin, düzenli uyuyun. Evde spor yapın hareket edin. Bu zaman zarfında çocuklarınızla vakit geçirin onları yokluğunuzla imtihan etmeyin.

Eğer bu kurallara uyar ve tedbirleri alırsak tünelin sonundaki ışığa daha çok yaklaşacağız. Unutmayın 3 temek kurala uyulduğu taktirde bu savaşa karşı olan mücadeleyi kazanmamız yakındır.

Hem kendimiz hem de çevremizdekilerin sağlığı için kısa bir süre de olsa normal yaşantımızdan ödün vermeliyiz. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan yolar alınabilir. Sevgi ve sağlıcakla…

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.