Mutasyon Nedir? Mutasyonun Coronaya Etkisi Nedir ?

MUTASYON NEDİR?

Tüm dünyayı saran ve hızla ilerleyen salgın hastalık olan corona virüs adıyla anılan bu hastalıkla tüm dünya baş etmeye çalışmaktadır. Oldukça dikkat gerektiren bu konuda aşı çalışmaları devam etmekte ve ülkemize gelmesi beklenmektedir. Virüsten korunmak ve yakalanmamak için ise insanlığımıza düşen görev oldukça fazladır.

Olabildiğince mesafeli durmalı, temizliğe dikkat etmeli ve en önemlisi ise maske takmalıyız. Bunlar hem bizi virüsten koruyacak hem de insanları.

Hızla artmaya devam eden bu salgın hastalığın hala önüne geçilemedi. Üstelik virüs gittikçe daha tehlikeli bir boyut kazanmakta. Tüm dünyayı sarsan bu haber İngiltere den geldi.

İngiltere ye göre virüsün MUTASYONA uğradığı söyleniyor. Henüz ne kadar doğru kanıtlanmasa da aslında sonuçlar bunu göstermektedir.

Ülkemizde ölüm sayılarıyla beraber vaka sayıları da hala artmakta bunun yanı sıra ise hastalar daha ağır hastalığa yakalanmıştır. Yani virüsün ilk geldiği zamanlar gibi eğil. Şimdi daha güçlü, etkili, hızlı ve can alıcı olduğu gözler önündedir.

Uzmanlar virüsün mutasyona uğraması için henüz tam olarak net bir bilgi sunmasalar da artık bütün insanlığın daha dikkatli olması gerektiğini söylemektedirler.

Peki nedir bu mutasyon?

Mutasyon tek bir kelimeyle DEĞİŞİM , DEĞİŞENİM anlamını barındırır. Bu da virüsün artık bir tık daha  güçlü olduğu ve tehlikeli olduğunu gösterir.

Normal hayatımızda mutasyonu bilim kurgu filmlerinde değişen bir şeyler görmekteyiz. Bunun gibi de algılayabiliriz aslında. Virüs hızla büyüdü, gelişti ve değişti.  Virüs artık daha ölümcül.

Uzmanlar virüsün mutasyon geçirmesiyle beraber yeni yasaklar ortaya koydu. Hem bizim ülkemizde hem de tüm dünyada sokak kısıtlamaları getirildi. Ülkeler arası seyahat yasağı konuldu.

İnsanları ise büyük bir görev ve sorumluluk karşılamaktadır. İnsanların artık daha dikkatli olması demektir. Virüs artık %70 daha hızlı ve etkili. Bu yüzden insanların artık olması gerektiğinden 2 kat daha dikkatli olması gerekmektedir. 

Virüsün daha fazla ilerlememesini sağlamak için bu süreçte daha dikkatli olmalıyız ve kuralla uymalıyız.

Tüm dünyada etkisi hızla yayılmakta ve her gün çok daha kötü sonuçlar elde edilmektedir. Daha sağlıklı bir gelecek için ise şimdiki hayatımızdan kısa bir süre fedakarlık vermesi ve ileriki hayatımızı garanti etmeliyiz.

Aşı çalışmaları ise test edilmiş ve ülkemize gelmesi beklenmektedir. Ancak virüsün bu ani değişimi üzerine yapılan aşılarında etki gösterip göstermeyeceği henüz belli değildir.

Ayrıca mutasyona uğrayan virüs genç yaşlardaki ve küçük yaşlardaki çocuklar üzerinde etkisi büyük ve tehlikelidir. bu yüzden artık çocuklara da dikkat edilmeli ve çocuklarında dikkat etmesi gerekir.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.