Çöven Otu Nedir? Çöven Otu Özellikleri? Çöven Otu Faydaları ve Zararları?

Çöven Otu Nedir? 

Latince adı Gypsophula olan Çöven Otu sağlığa olan birçok faydasıyla bilinen bir bitkidir. Halk arasında çegen, dişi çöven, tarlacı çöveni, sabun otu olarak da bilinir. Sağlığa oldukça faydalı olan çöven otunun bileşimleri ise şunlardır; Yüzde 15-20 oranında saponin glukoziti taşır, pentasiklik bir triterpen olan gipsogenin ve şeker olarak da galaktoz, ksiloz, arainoz, fukoz ve ramnoz içerir.

Çöven Otu Özellikleri Nedir? 

Orta ve Doğu Anadolu’da yetişen bitki, haziran ve temmuz aylarında beyaz çiçekler açar. Gypsophila arrostii’nin kökleri kullanılır. Bu kökler kirli beyaz renkli, boyuna derin çizgili parçalar halinde, hafif kokulu ve acımsı lezzetlidir. kökü ve dalları sabun katılmış gibi suyu köpürtür. Vadilerde, dere ve çay kenarlarında da yetişir. Sonbahar ya da İlkbaharın ilk günlerinde bitkinin kökleri çıkarılır ve güneşte kurutulur. Köklerin dövülmesinden ise çöven elde edilir. Çöven otu Türkiye’de tahin helvası yapımında kullanılır.

Çöven Otu

Çöven Otu’nun Faydaları Nelerdir? 

Bu yazımda sizler için Çöven Otu’nun faydalarından bahsettim. İşte sağlığa birçok faydası olan Çöven Otu’nun Faydaları;

  • İdrar söktürür.
  • Öksürük kesici ve göğüs yumuşatıcı ilaçların yapımında kullanılır.
  • Kusturucu ve balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Zayıflamaya yardımcı olur.
  • Kanı temizler.
  • Ciltteki sivilcelerin geçmesini sağlar.
  • Nefes darlığına iyi gelir.
  • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

Çöven Otu Nasıl Kullanılır? 

1 litre suya 15 gram çöven otu parçalanarak konur, 2 dakika kaynatılıp, beklemeden süzülür. Öğle ve akşam yemeklerinde sadece birer çay bardağı içilir, fazlası zarardır. Bu karışım böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını gidermeye yarar. Nefes darlığına iyi gelir.

Çöven Otu

Çöven Otu’nun Zararları?

Çöven Otu ve bunun gibi bitkiler araştırıp öyle kullanılmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz miktarlarda kullanılmalı miktar alışılmamalıdır. Fazlası zarardır. Doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Bize bu kelimelerden ulaştınız; Çöven Otu Nedir? Çöven Otu Özellikleri Nedir? Çöven Otu’nun Faydaları Nelerdir? Çöven Otu Nasıl Kullanılır? Çöven Otu’nun Zararları? Çöven Otunu Kimler Kullanabilir?

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Maranki- Şifalı Bitkiler 

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.